*Szczypta Porad Pedagogiczno - Psychologicznych!!

Zapraszamy do odwiedzania tej podstrony!

'Wspólny czas – dla dziecka równie ważny jak poczucie bezpieczeństwa'
Joanna Berendt i Magdalena Sendor

W niejednym pokoju dziecięcym można zobaczyć, jak dużo obecnie dzieci mają zabawek. Co chwilę pojawia się pomysł na to, czym mogłyby się bawić nasze maluchy. Z obserwacji jednak wiemy, że większość zabawek zajmuje dzieci jedynie na moment, i to krótszy, niż oczekują rodzice.

Gdy zbliżają się urodziny, Dzień Dziecka czy inny ważny do uczczenia moment, rodzice zastanawiają się, jaki prezent będzie trafiony, czyli wniesie w życie małego człowieka wartość, sprawi mu radość, a jednocześnie nie będzie kolejną zabawką na pięć minut? A gdyby tak podarować dzieciom w prezencie CZAS?

Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, gdzieś się spieszymy, a niektóre ważne sprawy odkładamy na później. Mamy wiele ról, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Co wybrać? Nie przedstawimy ani patentu na zwiększenie ilości czasu, ani skuteczne dokonywanie wyborów. Zachęcamy natomiast, by zatrzymać się na chwilę i spokojnie popatrzeć na codzienne wybory i ich rezultaty w krótszej i dłuższej perspektywie.

Warto szczerze spytać siebie
Znajdź spokojniejszy moment i odpowiedz sobie na kilka pytań:

*Jaką relację chcę zbudować ze swoim dzieckiem?
*Jak teraz spędzam z nim czas?
*Jak chcę spędzać wspólne momenty za 20, a może 30 lat
*O czym chcę rozmawiać lub co wspólnie robić, gdy moje dziecko będzie już dorosłe?
*Jak na co dzień dbam o to, by relacja z moim dzieckiem była taka, o jakiej marzę?

Podoba nam się porównanie rodzicielstwa do pakowania walizki: to, co teraz włożymy, wyjmiemy z niej w przyszłości. Budowanie relacji to proces bardzo indywidualny, a jednocześnie wymaga systematycznych działań i rodzinnego czasu spędzonego wspólnie.

Wszystkie dzieci na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał. Potrzebują wspólnie spędzanego czasu.

Wspólny czas

Żadna zabawka nie zastąpi tych jakości. Nie mamy na myśli konieczności przeznaczania wielu godzin na wspólne zabawy. Zobowiązania zawodowe lub inne obowiązki często zostawiają rodzicom naprawdę niewiele czasu na życie rodzinne. A w życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy, co jeszcze moglibyśmy zrobić w przyszłości, a także o to, czy na pewno jest to nas wspólny czas.
Nie da się jednoznacznie powiedzieć „zamień ilość (bo nie masz czasu) na jakość i wszystko będzie dobrze”. Dużo zależy od naszych upodobań, cech, od rodzica i charakteru dziecka: ile potrzebujemy czasu, by się otworzyć na zabawę, rozmowę, na drugą osobę, jak dużą mamy łatwość w wymyślaniu zabaw oraz na jakim obecnie etapie rozwojowym jest dziecko.

Zastanawiając się nad tym, co podarować dzieciom, zachęcamy do poszukania własnych odpowiedzi na następujące pytania:

# Nasz rodzinny czas…
*)Na ile jestem zadowolony jako rodzic ze spędzania czasu razem całą rodziną?
*) Czy mamy taki wspólny czas?
*)Jak wówczas go spędzamy?
*)Jak chciałbym, żebyśmy to robili?
*)Jakie jakości są dla mnie ważne i chcę ich podczas wspólnego spędzania czasu?
*)Na ile w naszej rodzinie każdy może ustalić, co robimy we wspólnym czasie?

A gdyby oddać głos dzieciom…

Gdyby dziecko mogło zaplanować dzień, jak by to zrobiło, zakładając, że celem jest rodzinne spędzenie czasu razem?

Co lubi robić moje dziecko? Do jakich motywów z bajek czy innych opowieści czuje sympatię?
Jak lubi spędzać wolny czas?

A co preferują dorośli…

*)Jak jako dorosły lubię spędzać czas z dziećmi?
*)Czy są jakieś miejsca lub czynności, które zawsze chciałem pokazać dzieciom, a do tej pory nie było ku temu okazji czy czasu?
*)Co ja, jako rodzić wolę: spontaniczne działania a może potrzebuję systematyczności i przewidywalności w kontekście planowania wspólnego czasu?

To tylko niektóre z ważnych pytań, które warto zadawać sobie i rodzinie częściej niż rzadziej.

Dlaczego?

Wspólne wybieranie aktywności to świetna rodzinna interakcja oraz okazja do budowania relacji dzięki wspólnemu działaniu.
Jako rodzina uczymy się wyrażać i uzasadniać swoje preferencje i potrzeby. Uczymy się również słuchać pozostałych osób z uważnością i szacunkiem.
Taka rozmowa to również możliwość wspólnego poszukiwania i ustalania rozwiązań, które będą odpowiadały wszystkich członkom rodziny. A gdy pojawią się emocje i trudne sytuacje, ponieważ członkowie rodziny będą mieć odmienne pomysły, możemy się wspólnie uczyć radzić sobie z nimi.

Pomysłów na wspólną zabawę rodzica i dziecka może być naprawdę wiele. To rodzice wiedzą najlepiej, jaka wspólna aktywność najlepiej odpowiada upodobaniom ich oraz ich dzieci.

Na koniec cytat z Michela Quoista: „Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają”. A co daje większą pewność bycia kochanym i ważnym niż dobrze spędzony wspólnie czas?

Dla tych, którzy zastanawiają się nad sposobami wspólnego spędzania czasu, spieszymy z pomysłami:
- gry, np. gry planszowe – jest ich naprawdę wiele, a niektóre są kooperacyjne, czyli uczestnicy gry tworzą drużynę i mają wspólne zadanie, a nie rywalizują między sobą,
- zabawy plastyczne, np. lepienie z gliny czy plasteliny albo zabawa masą solną z dodatkiem przypraw kuchennych – zawsze jest dużo śmiechu i ogrom zapachów: od kawy przez pieprz, majeranek do rozmarynu,
- zabawy w terenie: wycieczki rowerowe, podchody, robienie zielnika – czasem i dorośli potrzebują się doszkolić z botaniki, a w internecie można znaleźć wszystkie rośliny, które spotykamy na drodze,
- czytanie książek, wspólne pisanie opowiadań,
- wspólne gotowanie,
- wspólne rysowanie – zacznij jakiś kształt i poproś dziecko, aby dokończyło rysunek, i na odwrót,
- wspólne nicnierobienie i leniuchowanie – ot, choćby leżenie na trawie i obserwowanie obłoków.

*)) ŹRÓDŁO:
Artykuł w całości pochodzi z https://dziecisawazne.pl/dziecko-potrzebuje-wspolnego-spedzania-czasu/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


„Czytanie dzieciom i ograniczanie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość”
Jim Trelease – amerykański propagator idei głośnego czytania dzieciom


Współczesna szkoła i nauczyciele w niej pracujący wprowadzają dziecko w świat lektur poszukując coraz to nowych sposobów zainteresowania książką i przygotowania świadomego odbiorcy dzieł literackich. Jeżeli dziecko nie zaspokoi podstawowych potrzeb wynikających z wrodzonej ciekawości świata dzięki książce – zwyciężą groźni konkurenci czytania czyli telewizor, tablet, Internet. Ważnym jest, aby przygotowaniem dzieci do samodzielnego czytania i korzystania z literatury jako źródła wiedzy, przeżyć i emocji rozpoczęło się jak najwcześniej. Ogromną rolę odgrywają w tym procesie rodzice, jako osoby wspomagające wszechstronny rozwój dziecka. To właśnie czytanie staje się jednym ze sposobów na umiejętne wspomaganie tego rozwoju.

Nie sposób przytoczyć wszystkich zalet jakie płyną z pięknej tradycji czytania dziecku na dobranoc.

Zaleta pierwsza – rozwijanie umiejętności językowych oraz wzbogacanie słownictwa. Czytanie pobudza lewą półkulę mózgu, która specjalizuje się w odbiorze oraz tworzeniu języka. Im więcej książek rodzic przeczyta swojemu dziecku, tym więcej pozna i zapamięta ono nowych słów. A te wspierają procesy myślowe, ułatwiają wyrażanie myśli i uczuć, a przekładając to na praktyczne aspekty życiowe – zapewniają dziecku umiejętność prowadzenia swobodnych i ciekawych rozmów, ułatwiają publiczne wystąpienia i wypowiadanie się w sposób logiczny, ale też bardzo obrazowy.

Zaleta druga – wzór pięknej mowy. Przecież na co dzień większość z nas posługuje się językiem potocznym. Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, tymczasem język jest narzędziem myślenia, w tym także matematycznego. W związku z tym dzieci idąc do szkoły mają coraz częściej problemy z prawidłową mową. Czytając teksty dostosowane do wieku i potrzeb dziecka dajemy im przykład prawidłowego budowania zdań i wypowiedzi.

Zaleta trzecia – pobudzanie i rozwój wyobraźni. Czytanie sprawia, że dziecko przenosi się w wyimaginowany świat i tworzy w głowie przeróżne obrazy. Pobudza w ten sposób wyobraźnię i pamięć, łącząc nowe informacje z tymi, które już posiada.

Zaleta czwarta – koncentracja i poprawa myślenia. Dziecko, któremu czytano w dzieciństwie bajki potrafi lepiej skupić się w czasie zajęć w szkole, łatwiej się wypowiada, jego mowa jest płynna, buduje poprawniejsze składniowo zdania. Dzięki różnorodności tekstów mały „słuchacz” posiada bogaty słownik (czynny i bierny), ma również lepiej wykształconą pamięć słuchową i wzrokową (o ile czytane teksty były bogato ilustrowane).

Zaleta piąta – poszerzanie wiedzy – książki, które czytasz dziecku, przynoszą mu bogatą wiedzę o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają ego ciekawość i pozwalają mu rozwijać zainteresowania. Śledzenie akcji i dialogów oraz zależności przyczynowo – skutkowych uczy logicznego myślenia. Ale to nie wszystko – daje także wiedzę o samym sobie i uczy odróżniać dobro od zła. Kształtuje też nawyk zdobywania wiedzy i utrwala go na całe życie.

Zaleta szósta – czytając dziecku zaspokajamy ego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer czy telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla nie sposób rodzic swoim zachowanie przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Zaleta siódma – czytanie książek wzmacnia oraz umacnia relację rodzica z dzieckiem. Rodzicom często pomaga zrozumieć psychologiczny i emocjonalny rozwój ich dzieci, nadać mu właściwy kierunek. Więź z rodzicami to fundament na całe życie, szczególnie ważny w czasach ciągłego pośpiechu, pogoni za karierą pieniędzmi.

Zaleta ósma – rozwój empatii – wyimaginowany świat, w który dziecko przenosi się za każdym razem, gdy słucha bajek, opowiadań, czy wierszy pozwala mu zrozumieć emocje i relacje międzyludzkie. Poznaje wtedy całą gamę uczuć, nazywa je i wie, jak można je wyrażać. Dzięki temu uczy się wrażliwości oraz rozpoznawania emocji kierującymi ludźmi. Na podstawie doświadczeń i błędów popełnionych przez bohaterów książek, uczy się życia i dowiaduje się, jak zachować się w sytuacjach, z którymi może się kiedyś zetknąć, i przewiduje następstwa określonych działań czy decyzji.

Czytajmy więc dzieciom książki. Przecież wcale nie trzeba ich kupować. W naszym mieście działają dobrze zaopatrzone biblioteki, z których z pewnością możemy wypożyczyć coś dla naszych dzieci, otrzymać fachową poradę. Zabierzmy dziecko Ze sobą do biblioteki, niech samodzielnie wybierze coś do czytania. Nie zostawiajmy ich na pastwę telewizorów i tabletów. Pamiętajmy, że codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.

Niestety czytanie nie jest potrzebą pierwszego rzędu, nie radzimy sobie z nią. Musimy zatem zadbać o to, żeby nasze dziecko ją nabyło. Tylko dzięki czytaniu od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wzbudzić w nim zapał do książek i sprawić, by czytało z przyjemnością w późniejszym czasie. Nie uczymy tylko czytania, uczymy lubienia czytania.

Warto pamiętać, że:

• Dziecko spędzając czas przed ekranem zostaje pozbawione obcowania z drugim człowiekiem. Jego słownictwo nie wzbogaca się, a mowa i wymowa nie mają okazji do rozwijania się w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych.
• Bodźce płynące z ekranów urządzeń takich jak komputer, telewizor, smart fon, powodują zahamowanie naturalnego rozwoju komórek lewej półkuli mózgu (odpowiedzialnej za tworzenie i odbieranie mowy). Język nie rozwija się lub czyni to z wielkim opóźnieniem.
• Powoli zmniejsza się naturalne zainteresowanie światem. Gry komputerowe, bajki stają się ciekawsze niż wycieczka rowerowa, spacer czy zabawa z rówieśnikiem. Warto uświadomić sobie, że żaden komputer, telewizor ani program w nim oglądany nie zastąpi żywego słowa, które ma szansę zaistnieć w naturalnym kontakcie z drugim człowiekiem. Słowo, które dziecko odbiera za pomocą technologii, jest słowem biernym, nie pozwalającym na naturalny dialog, powrócenie do rozmowy
• Spędzanie czasu przed ekranami niszczy wzrok, deformuje kręgosłup dziecka, prowadzi do nadwagi.

20 zalet głośnego czytania dzieciom:

1. Buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem
2. Zaspokaja potrzeby emocjonalne
3. Wspiera rozwój psychiczny dziecka
4. Wzmacnia poczucie własnej wartości
5. Uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu
6. Przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania
7. Uczy myślenia
8. Rozwija wyobraźnię
9. Poprawia koncentrację
10. Ćwiczy pamięć
11. Poszerza wiedzę ogólną
12. Ułatwia naukę
13. Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną
14. Rozwija poczucie humoru
15. Jest znakomita rozrywką
16. Zapobiega uzależnieniu od mediów
17. Pomaga w rozwiązywaniu problemów
18. Jest zdrowa ucieczka od nudy
19. Jest profilaktyka działań aspołecznych
20. Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy


Źródło:
Justyna Piekiełko, Poczytaj mi mamo; http://pp3gogolin.pl
Elżbieta Olszewska, 20 powodów dlaczego warto czytać dzieciom; http://dziecisawazne.pl
Magdalena Rybka, Urządzenia cyfrowe a rozwój mowy dziecka; http://dziecisawazne.pl
7 korzyści z czytania książek dzieciom; http://kinderkulka.pl


"Zapracowana mama i uciekający czas"

W wielu domach dzień wygląda podobnie. Poranny bieg z przeszkodami, podczas, którego
musimy przygotować siebie i dziecko. Dopilnować by zjadło coś przed wyjściem do szkoły, zabrać wszystkie potrzebne rzeczy. Potem jeszcze nerwowa jazda do pracy; kilka godzin stresu, spotkań i już spokojnie można wracać do domu...a tam trzeba jeszcze nakarmić domowników, zadbać o porządek i sprawdzić lekcje. Tego typu scenariusz przeżywa codziennie wiele matek. A potem martwią się, że nie mają czasu, siły i pomysłu na spędzanie czasu z dzieckiem. Nie chcą kojarzyć się dziecku tylko z pracami domowymi, pośpiechem i brakiem czasu na rozmowę, która nie jest tylko pytaniem o zadania domowe.

Na początku warto sobie uświadomić, ze dzieci nie oczekują, ze ich mama stanie się supermatką i każdego dnia będzie organizowała rozrywki zapierające dech w piersiach. Dzieci w relacjach ze swoimi rodzicami chcą się czuć po prostu ważne. Co to oznacza? To znaczy, że mama rezerwuje sobie czas na rozmowę, wspólne zajęcia, interesuje się tym, co przeżywa dziecko i często o nim myśli.

Co z tą zabawą?

Dla dziecka każde zajęcie jest po trosze zabawą. Kiedy budujesz wieżę z klocków czy układasz puzzle to jest oczywiste, że się bawisz. Twojemu dziecku podobnej przyjemności może dostarczyć uczestniczenie w pracach domowych lub rozmowa w samochodzie.

Jak wspólnie spędzać czas - oto kilka wskazówek:

> przeorganizować domowy grafik


Chcąc wygospodarować trochę czasu trzeba stworzyć ramowy plan dnia. Pozwoli to na lepszą organizację, a co za tym idzie zyskanie kilkunastu minut, które można spędzić z dzieckiem. Dzieci będą wiedziały, co się będzie działo i czego się od nich oczekuje. To uporządkuje ich dzień i da im poczucie bezpieczeństwa. Kolejną korzyścią będzie wypracowanie rutyn. Poranne zabiegi, pogawędka przy kolacji o tym, co się działo w ciągu dnia, wspólne oglądanie TV. Przeciwwagą dla zabieganego tygodnia może być weekendowe spędzanie czasu. Wtedy wszyscy mają więcej czasu i mniej obowiązków, a wspólna zabawa i odpoczynek może stać się priorytetem.

> włączyć domowników do obowiązków

Pomoc przy przyrządzaniu jedzenia i sprzątaniu ze stołu nadaje posiłkowo większego znaczenia. Dzieci są współtwórcami powstających potraw. Można sprawić, by był to ciekawy czas zarówno dl chłopców, jak i dla dziewczynek. Dziś wyposażamy nasze dzieci w różnorodne umiejętności, rozwijając ich uzdolnienia niezależnie od płci. Dzieci odczuwają satysfakcję, służąc pomocą rodzicom. Czasami można też zamienić się z tatą na obowiązki i czas, który zwykle poświęcamy na rozpakowywanie zakupów poświęcić dziecku.

> sprawić, by zwykłe czynności były okazją do wspólnej zabawy i rozmowy

Zakupy mogą stać się okazją do ćwiczenia liczenia, czytania, porównywania. Wyszukiwanie produktów z kartką w ręku stanie się nie lada wyzwaniem. Dziecko uczy się, że jest potrzebne i staje się partnerem dorosłego. Wspólne hodowanie roślin na parapecie stwarza okazję do rozmów o przyrodzie, dziecko ma wspólny cel z mamą (dzieci lubią hodować fasolę, szczypior i inne rośliny, które szybko się zmieniają i mogą być potem przydatne). Jazda samochodem to dobry czas na żarty, łamigłówki i grę w skojarzenia. Wspólne gotowanie - pieczenie pizzy, krojenie sałatki, wymyślanie deserów to okazja, by dziecko poczuło się jak odkrywca. Kuchnia może zmienić się w laboratorium, gdzie nasze dziecko z wypiekami na twarzy będzie obserwować działanie temperatury, zmiany gęstości; będzie liczyć, dzielić, czytać i interpretować przepisy, komponować nowe smaki, identyfikować zapachy. Dzięki temu mama stojąc obok i omawiając z dzieckiem to, co się dzieje może przygotowywać inne potrawy. Prace porządkowe- zabawą może stać się układanie sztućców na czas, zmywanie naczyń, zgniatanie zużytych butelek plastikowych czy sortowanie prania, jeśli tylko podejdziemy do tego z dystansem i humorem. Zyskamy wtedy nie tylko pomocnika, ale też oddanego towarzysza.

>lepiej zaangażować się na 100% w 10 minut zabawy niż na godzinę udawania, że uwielbiamy się bawić lalkami czy gormitami

Często narzekamy, że zabawa z dzieckiem nie sprawia nam satysfakcji, nudzi nas albo męczy. Powody są rożne - zabawa nas nie interesuje, myślami jesteśmy gdzie indziej, albo jednocześnie np. składamy pranie czy czytamy gazetę. Tak być nie może Dzieci wyczuwają nasze nastawnienie i nie maja pełnej satysfakcji z takiej zabawy. Lepiej jest odłożyć wszystko, umówić się z dzieckiem na zabawę, która interesuje obie strony i się w nią zaangażować.

Razem możecie: bawić się farbami (odbitki, stemple, sporządzania map), ciastoliną (stwory), surowcami wtórnymi i tym, co znajdziecie: np. podczas wyprawy do parku. W weekend wybrać się na rower, rolki, zorganizować podchody. Dzieci w wieku 7 - 9 lat uwielbiają rywalizację.

> podzielić się pasjami

Chcąc poczuć satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu mówcie o tym, jakie zabawy lubicie najbardziej. Dzieci wtedy często rezygnują ze swojego pomysłu na korzyść waszego, bo lubią jak macie frajdę. Jeszcze lepiej jest wtedy, kiedy będziecie spędzać czas np. na zmianę realizując swoje pasje. Wprowadźcie dziecko w świat swoich fascynacji, być może zarazicie go swoją pasją. Lubicie szachy - nauczcie swoje dziecko w nie grać, lubicie czytać - chodźcie razem do klubokawiarni na wspólny przegląd prasy, lubicie gry logiczne, wspinaczkę, samochody, czy robienie biżuterii - pokażcie się dziecku od tej strony. Pozwólcie pokazać sobie pasje swojego dziecka, będziecie mięli okazję lepiej je poznać. Dzieląc pasje tematów do rozmowy już wam nie zabraknie.

> Co daje wspólnie spędzony czas?

Udział rodziców w życiu dziecka niesie ze sobą niepowtarzalne efekty. Spędzając czas z dzieckiem, rodzic przechodzi na chwilę ze swojego świata do świata dziecka, co bardzo zbliża. Wspólny czas daje okazję do kreowania sytuacji, by przekazać dzieciom ważne dla nich wartości i postawy. W zabawie łatwiej poruszyć tematy, o któryuch niełatwo rozmawiać rodzicom z dziećmi wprost.

Warto pamiętać, że dla naszych dzieci ważna jest nie ilość czasu z nimi spędzona, ale jego jakość. Jako dorośli nie będą pamiętały ilości godzin razem spędzonych, ale wspólne gotowanie, rozmowy, razem wykonaną biżuterię, rozwiązywanie łamigłówek czy wyprawy do lasu. Czas spędzony razem sprawi, że wasze dziecko będzie się lepiej rozwijać, a wy będziecie mieli satysfakcję z umacniania więzi z nim.

* Fragment artykułu psycholog Michaliny Gajewskiej

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Dystrybutorzy szczęścia”

… rodziny są rozrzucone po całym kraju, bo ludzie przeprowadzają się za pracą – brakuje więc wsparcia , które mogłaby zaoferować babcia, dziadek czy ciocia. To sprawia, ze cała odpowiedzialność spada wyłącznie na rodziców. Nic dziwnego, że są przemęczeni i zestresowani.

Ta odpowiedzialność dziś nie dotyczy jedynie wykształcenia czy ogłady, ale również kondycji psychicznej dziecka. „Chcę, żeby moje dziecko było szczęśliwe” – to najczęściej mówią pani bohaterowie.

Teoretycznie to nie jest zły cel, tyle że nierealistyczny. Bo co to tak naprawdę znaczy? Nie ma żadnego przepisu na to, jak wychować szczęśliwe dziecko. Są dzieci, które nie będą takie nigdy. I to kolejna sprawa, która się zmieniła. Kiedyś rodzic miał konkretne zadania – trzeba było dzieci wykarmić (tym, co rośnie na polu i w ogrodzie), własnoręcznie uszyć ubrania, nauczyć zawodu, samemu wyleczyć, przekazać pewien kodeks moralny. Dzisiaj wiele z tych obowiązków zagospodarowują szkoła, lekarz rodzinny, sklepy z odzieżą, kursy przygotowawcze i kółka zainteresowań, a rola rodzica sprowadza się właśnie do tego enigmatycznego dystrybutora szczęścia.

Nie sądzi Pani, że odpowiedzialność za dobrostan naszych dzieci bierze się częściowo z tego, ile wiemy dziś na temat psychologii? Świadomość, jak istotny jest wpływ rodziców na kształtującą się psychikę, może paraliżować.

I myślę, ze tak się często dzieje. Żałuję, że nie poświęciłam temu wątkowi więcej uwagi w książce. Rozwój psychologii dziecięcej jako obszaru badań i analiza wpływu rodzica, szczególnie matki, na zdrowie psychiczne dziecka na pewno odciskają swoje piętno na tym, jak bardzo rodzice są przejęci swoją rolą: czy nie skrzywię psychiki dziecka, jeśli zrobię to lub tamto? Te lęki bywają absurdalne, ale przecież przez lata wierzono, że „zimne” matki powodują u dzieci schizofrenię, a była też teoria, że autyzm.

Jeśli nie projekt „szczęśliwe dziecko” to co?

To, co na pewno można zrobić, to przekazać dziecku konkretne wartości – jak być porządnym człowiekiem, dobrym obywatelem – i zachęcić je do tego, żeby jakąś umiejętność opanowało naprawdę dobrze. Mniej istotne jest, co to konkretnie będzie. Z licznych badań naukowych wynika bowiem, że szczęście i poczucie własnej wartości są produktami ubocznymi tego, że zajmujemy się czymś, w czym jesteśmy dobrzy.

* fragment - „Dystrybutorzy szczęścia” rozmowa Agnieszki Jucewicz z Jennifer Senior w „Psychologia dla rodziców. Grudzień 2016”

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak wychować optymistę?

Optymiści mają w życiu łatwiej niż pesymiści. Ale jeśli ktoś urodził się z naturą melancholijnego flegmatyka trudno mu będzie patrzeć na świat przez różowe okulary. Psychologowie uważają jednak, ze optymizmu można się nauczyć. A najlepiej zacząć jak najwcześniej, czyli o tym JAK WYCHOWAĆ OPTYMISTĘ?

Optymistyczni rodzice wychowują zaradne, ufne i pewne siebie dzieci.

Optymistyczne dziecko:

• Jest pełne inicjatywy, odważne i samodzielne,
• To takie, które chętnie się uczy, ma szerokie zainteresowania i wiele talentów,
• Jest kreatywne i pełne fantazji,
• Odróżnia dobro od zła, ma wiele empatii, jest przyjaźnie nastawione do koleżanek i kolegów,
• Dzięki odpowiednim pochwałom i sposobom wyjaśniania porażek optymistyczne dziecko ma zrównoważony obraz siebie, poczucie pewności i wiary w swoje możliwości,
• Woli współpracę od rywalizacji.

Domowe wychowanie OPTYMISTY trzeba zacząć od samego siebie. Dlatego sprawdź najpierw Drogi Rodzicu, czy sam jesteś optymistą, rozwiązując krótki test:

1. Rano budzę się zwykle w dobrym nastroju …
2. Potrafię kierować swoim życiem …
3. Przeszkody motywują mnie do ich pokonania …
4. Uważam, ze większość ludzi mnie lubi …
5. Mam dobre pomysły …
6. Panuję nad swoimi emocjami …
7. Mam sporo energii i zapału …
8. Lubię swoją pracę …
9. Chętnie podejmuję nowe wyzwania …
10. Nigdy się nie nudzę …

(oceń stwierdzenia w skali 1-4 – 1- zdecydowanie nie, 2- raczej nie, 3- raczej tak, 4- zdecydowanie tak)


WYNIKI:

10-25 punktów – nie jest dobrze. Trzeba koniecznie poprawić twój poziom optymizmu.
26-34 – nie najgorzej, ale warto poprawić swój wynik.
35-40 punktów- świetnie. Prawdziwy optymista z Ciebie.

Następnie przeczytaj cztery podstawowe rady, w jaki sposób w rodzinie wychować optymistów:
1 rada – Zwracajcie uwagę na sposób chwalenia i krytykowania dzieci.
2 rada – Starajcie się rozpoczynać dzień w spokojnej, optymistycznej atmosferze.
3 rada – Bawcie się ze swoim dzieckiem tak często, jak tylko możecie.
4 rada – Opowiadajcie swojemu dziecku wiele bajek i historii z optymistycznym zakończeniem.

* Artykuł zaczerpnięty z periodyku edukacyjnego „Bliżej przedszkola” nr 9 / wrzesień 2014


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cięcie skrzydeł. NIE HODUJ, WYCHOWUJ !

„Czyli warto słuchać własnego dziecka?
To jest podstawa. Słuchać, obserwować, co jest dla niego ważne, żeby jednak ono nie tylko realizowało nasze cele i wartości. A jeśli nam się cele dziecka nie podobają, to warto tak przeorganizować środowisko, żeby cele dziecka upodobniły się do naszych. Ja w ogóle uważam, że rola rodzica polega na tym, żeby bardzo dobrze się dziecku przyglądać i jak najlepiej kierować tym materiałem, który mamy. (…) Ale czasem warto zaakceptować, ze nasze dziecko chce czego innego niż my. Czasem trafiają do mnie rodzice zaniepokojeni tym, że ich dziecko według nich nie jest zbyt szczęśliwe – ma mało przyjaciół albo jest malkontentem, ale jeśli taki nastolatek mówi, że jemu się to podoba, że taki właśnie chce być, trzeba to uszanować. (…)

Podkreśla pani, że warto dziecko chwalić, zamiast skupiać się na tym, co mu nie wychodzi.
Bo każdemu coś nie wychodzi.

Ale z tym chwaleniem też można przesadzić.
Teraz na szczęście są już wskazówki, jak chwalić, kiedy chwalić i kiedy to chwalenie odnosi skutek. Bo czym jest pochwała? To jest wzmocnienie jakiegoś zachowania. Zachowanie pochwalone najpewniej się powtórzy.

Chyba, ze nie wierzymy w to, że pochwała jest szczera?
Właśnie, albo w nią nie wierzymy, albo osoba, która ją wygłosiła, nie jest dla nas wystarczająco ważna. (…) Co trzeba robić, żeby chwalenie zadziałało?

Chwalić, kiedy rzeczywiście tak uważamy?
Dobrze, co dalej?

Tu się chyba kończy moja życiowa mądrość.
Mieć pewność, że jesteśmy tymi osobami, które są dla dziecka ważne, więc jeżeli nasza relacje z dzieckiem jest już bardzo nadwyrężona, to najpierw musimy postarać się o jej odbudowanie. Bo inaczej z tego nici.

Co jeszcze?
Pochwała musi być konkretna. Jeśli mówimy: Bardzo dobrze! Świetnie!, to dla dziecka mało znaczy, bo nie wiadomo do końca, co takiego jest bardzo dobre, co ten rodzic miał na myśli, a w ogóle to było tak jakoś rzucone w przelocie. Tak, jak już powiedziałam, zachowanie pochwalone pewnie się powtórzy, więc dobrze by było wybrać zachowanie, które chcemy, żeby się powtórzyło. Trzeba je nazwać. Jeśli dziecko np. chodząc po domu zawsze trzaska drzwiami, a raz uda mu się je zamknąć cichutko, to warto wtedy powiedzieć: Świetnie! Zamknąłeś delikatnie drzwi. Bardzo mi się to podobało. Pochwała nie musi też dotyczyć zachowania, które w pełni nas satysfakcjonuje. Może dotyczyć przybliżeń. Jeśli dziecko ma kłopoty z porannym ubieraniem się, to trzeba pochwalić je za to, ze włożyło jeden but, poza tym warto też się zastanowić, dlaczego trudno mu się ubrać rano: czy dlatego, że jest pośpiech, czy ma trudności z wykonaniem czynności jedna po drugiej, czy nie chce iść do przedszkola. I w zależności od tego, co to jest, pomóc mu rozwiązać problem. To na pewno nie podetnie mu skrzydeł, natomiast jeśli rodzic nakrzyczy na dziecko, że znowu mu się nie udało, że „taki duży chłopak”, a taka guzdrała, to wprawdzie nie złamie mu życia, ale dziecko będzie miało na przykład zły dzień w szkole, a rodzic kiepski dzień w pracy i poczucie winy, które niczego nie rozwiązuje”.

* fragment z: „Cięcie skrzydeł”, Nie hoduj, wychowuj. Z Barbarą Arską – Karyłowską rozmawiała Agnieszka Jucewicz w Psychologia dla rodziców. Wysokie obcasy, Grudzień 2016


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Współpraca


„To jest opowieść emerytowanego komandosa, który wspominał ćwiczenia kwalifikujące do służby. Mówił, że jako grupa kadetów dostali zadanie przeprawienia się przez tor przeszkód. Błoto, skały, drzewa, czyli prawdziwa szkoła przetrwania. On jako pierwszy dotarł do mety. Dumnie stanął przed instruktorem, pewnie oczekiwał jakiejś pochwały, a instruktor zmierzył go wzrokiem i wykrzyknął: Co Ty tu robisz?! Wracaj pomóc tym, którzy nie mogą sobie poradzić! Mówił, że to była dla niego lekcja myślenia w kategoriach zespołu. W tym ćwiczeniu nie chodziło o to, kto będzie pierwszy, tylko o to, żeby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu…
…Oczywiste jest, że jeżeli jesteś komandosem, osobą, której życie zależy od pracy zespołowej, to współpraca jest niezwykle ważna. Natomiast jestem przekonany, ze przez najbliższe pięć, dziesięć, piętnaście lat czynnikiem przetrwaniowym w biznesie będą właśnie zespoły, które potrafią ze sobą współpracować. Mam poczucie, że w biznesie jest podobnie jak w szkole. Wykształciliśmy sobie egoistów, którzy działają wyłącznie na swoją korzyść. …rozmawiamy o tym, jak będzie wyglądał świat, gdy dzisiejsze przedszkolaki będą miały po dwadzieścia, trzydzieści lat. I z tego, co widzę, co się dzieje w dobrych, dużych firmach, tych, które działają w kontekstach dużo bardziej dojrzałych biznesowo niż polski, „kluczem”, w moim przekonaniu, jest współpraca.”

/Należy stwarzać zadania wymagające współpracy i zachęcać do ich wykonywania./

* „Od przedszkola do Doliny Krzemowej” B. Fruga, D. Lachendro - Fruga


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RADĘ SAM SOBIE DAM

Jest taka stara i urocza bajka o małej lokomotywie, która długo próbowała wspiąć się na wzgórze, ale nie miała dość sił i ciągle z powrotem zjeżdżała w dół. Była to jednak bardzo dzielna i uparta mała lokomotywa, więc się nie poddała. Postanowiła dodać sobie otuchy śpiewem i po raz kolejny ruszyła w górę posapując rytmicznie: „Radę sama sobie dam, sobie dam, sobie dam!” I z każdym stukiem kół stawała się silniejsza i coraz bardziej zbliżała się do szczytu. W końcu wjechała i mogła zagwizdać radośnie: „Radę sama sobie dałam, radę sobie dałam!”
Gdy następnym razem usłyszysz, jak ktoś z rodziny mówi: - Nie uda mi się – opowiedz wszystkim bajkę o małej lokomotywie. Wytłumacz, że nastawienie wewnętrzne ma ogromny wpływ na nasze możliwości. Od dzisiaj, kiedy jakiś domownik stwierdzi: - Nie uda mi się – albo będzie się bał spróbować czegoś nowego, inny członek rodziny może odpowiedzieć: - Radę sam sobie dam – żeby przypomnieć mu o małej lokomotywie…

KTO JEST TWOIM IDEAŁEM

Każde dziecko potrzebuje wzorca do naśladowania – osoby, która umie coś, czego dziewczynka albo chłopiec pragnie się nauczyć. Która osiągnęła w życiu pozycję, jaką i dziecko chciałoby osiągnąć. Takim ideałem może być jedno z rodziców, znany sportowiec, nauczyciel, pisarz, muzyk albo aktor. Należy pamiętać, ze ilekroć wskazujemy osobę, którą cenimy, dzieci dowiadują się, jakie zachowania powinno się naśladować. Spytaj swoje dziecko, czy umie wymienić dwie osoby, które podziwia i do których chciałoby się upodobnić. Porozmawiajcie o tym, dlaczego akurat te postaci są dla niego wzorem. Co dziecko mogłoby zrobić, żeby stać się podobne do swojego ideału? Podziw jest silnym impulsem do działania, zachęcaj więc córkę albo syna do szukania wzorców osobowych, zarówno w codziennym życiu, jak i wśród bohaterów historycznych.

*„365 pomysłów jak wychować wspaniałe dzieci, czyli jak stworzyć zdrową i szczęśliwą rodzinę” S. Ellison, dr B. A. Barnett------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czym jest wychowanie? Co jest istotą trudności wychowawczych współczesnych rodziców?

Czy współcześni rodzice wychowują rozumnie? Czy warto poruszać tę kwestię wobec powszechnego przekonania ludzkości o posiadaniu rozumu? Przecież ludzie myślą, rozwiązuj,ą naukowe zagadnienia, kierują poważnymi firmami, gromadzą majątki, a jednak w sprawach wychowywania dzieci nieraz pozostają bezradni, a nawet bezmyślni. Współcześni rodzice, oderwani od korzeni rodziny macierzystej, często gubią się w chaosie zaspokajania potrzeb dziecięcych, nazywając owo "zaspokajanie" wychowaniem. Podziwiają swoje dziecko za kolejne drobne umiejętności, zapominając, że to oni jako dorośli uczą dziecko i sami są godni podziwu.Zapominają, ze wychowanie jest ich powinnością, a nie zadaniem jakiejkolwiek instytucji czy mediów (bądź nawet samych tylko przekaźników medialnych). Ufają różnorodnym trendom i wszelkimi sposobami usiłują uszczęśliwić swoje dziecko. Wydaje się im, że szczęśliwe dziecko to takie, które może sobie jak najdłużej possać smoczek, które ma "suchego pampersa" do wieku szkolnego i dostaje wszystko, co wskaże paluszkiem. Kiedy rodzice nie mogą sprostać zachciankom dziecka, trudno im też znieść jego bunt. Wobec takiego zachowania malucha poddają się i ulegają mu dla upragnionej chwili spokoju.

Uszczęśliwianie dzieci, zamiast wychowywania ich wydaje się w ostatnich czasach pewnym stylem, modą. Do refleksji nie skłania nawet mądrość ludowa: „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał.; Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.” Ludzie niejednokrotnie nie zwracają uwagi na cel wychowania, ale na bieżące krótkotrwałe , płytkie, pozorne uszczęśliwianie. Odniesienie do celu prowadziłoby bowiem do konfrontacji z pytaniami: Ku czemu wychowuję?; Jakim człowiekiem ma szansę być w przyszłości mój syn/ moja córka?; Czy będzie umiał/umiała być dla kogoś wsparciem, czy też będzie biorcą, potrafiącym jedynie żądać? … Dziecko potrzebuje mądrego dorosłego, który ma je nauczyć społecznego funkcjonowania.

Co to znaczy wychowywać rozumie?:

1. Potrafię rozumnie odmówić dziecku!
Dziecko nie jest szczęśliwe mając wszystko na własność, bo wtedy przestaje marzyć i traci motywację do osiągnięć. (…) Mądry dorosły wie, że w ważnych sprawach to on decyduje, a jego dziecko mu ufa. Rozumny rodzic wie, że jest to sposób rozwijania u dziecka umiejętności radzenia sobie z trudnościami, gdyż przeżywanie dziecięcych frustracji jest niezbędnym czynnikiem kształtującym charakter malucha (bez strasów ponad miarę).

2. Brać odpowiedzialność za wychowanie swojego dziecka!
Wychowanie do człowieczeństwa to przekazanie dziecku podstawowych umiejętności społecznych, które pozwolą mu na przystosowanie się do życia w grupie, budowanie bezpiecznych relacji bliskości i empatyzowanie. (…) Nie wyręczać dziecka!

3. Przekraczać własne ograniczenia i rozwijać się razem z dzieckiem!
Należy starać się przekraczać własne lęki, odnaleźć pierwotną siłę i ufność. (…) Rodzicielstwo obarcza dorosłego ciężarem odpowiedzialności, zobowiązuje do myślenia i wnioskowania.

*„Jak wychowujemy?” Wanda Papugowa z pracy zbiorowej „Przedszkolak. Książka dla nauczycieli i rodziców”---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Zatroskani, zaniepokojeni, Kochani Rodzice!

Czas oswoić się z faktem, że przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy towarzystwo mamy i taty przestaje wystarczać.
(...)
Mama i tata nie zastąpią rówieśników z ich naturalną spontanicznością i sposobem reagowania. Mama nie wcieli się w najlepszą koleżankę córeczki, z którą będzie godzinami fruwać jak ulubiony konik z brokatowymi skrzydłami, a tata nie zdoła naśladować kolegów, z którymi wasz syn najchętniej jeździłby autkami na kolanach, po dywanie...Nie uda się Wam prowokować sytuacji, których dziecko nie uniknie w przedszkolu. To miejsce, które łączy zabawę, naukę, beztroskę i szeroko rozumiane współdziałanie. To tam dzieci się uczą, jak żyć wśród ludzi! To najważniejsze i zarazem najpiękniejsze miejsce, do jakiego Wasze dziecko mogło "dorosnąć".

ZATRZYMAJ SIĘ!
SPÓJRZ NA MNIE: JESTEM GOTOWY.
UWIERZ, ŻE UDA NAM SIĘ PRZEBIĆ PRZEZ TO SZALEŃSTWO OBAW I WZRUSZEŃ.
A TERAZ ODSUŃ SIĘ TROCHĘ, I JESZCZE CIUT.
I PODZIWIAJ, JAK ROZKŁADAM SKRZYDŁA."


* "Niekończąca się historia...poradnik dla rodziców, o tym jak wprowadzić dziecko w świat przedszkola" Karolina TurekZespół Przedszkola "Słoneczka"
Przedszkolowo.pl logo