Zgłoś Twoje dziecko do konkursu "Ruszaj z przedszkolakiem łamigłówek szlakiem"

Relacje

Żegnamy Zimę...

Kochani...doskonale wiemy, że dnia 21.03.2018 r. przyszła do Nas kalendarzowa Wiosna!
Wszyscy niezmiernie się cieszymy, ponieważ każdy już tęskni za ciepłem, śpiewem ptaszków i ładowaniem baterii dzięki promyczkom słońca ';)

Niestety nie jest jeszcze tak pięknie i wiosennie, jak byśmy chcieli... I dlatego wspólnie z Naszymi "Słoneczkami" pożegnaliśmy Panią Zimę - wręcz ją już przegoniliśmy, topiąc marzannę w pobliskiej rzece.
Chcemy już Wiosny i wspaniałej, soczystej zieleni, by cieszyć wszystkie nasze zmysły, a przede wszystkim wzrok, słuch i węch ';)

Wiosno przybywaj i zacznij swe panowanie, ty Zimo idź już dalej na kolejnych ludzi spotkanie!!! ';)


Kilka słów o MARZANNIE:

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.
Relacja 2018-03-26, 22:46 | autor: Hanna Pietraszko
Przedszkolowo.pl logo