Propozycja Wiosennych Zabaw/Zadań z dzieckiem

A teraz podrzucamy Wam trochę zabaw, byście w trakcie wolnych chwil mogli pobawić się z dzieckiem :)

1. Rozmowa z dziećmi na temat nowej pory roku – wiosny.

- Układanie wyrazu” wiosna” z liter alfabetu ruchomego (można napisać wielkie litery markerem na kartce i wyciąć).
Głoskowanie i sylabizowanie wyrazu „wiosna” przez dziecko. Określenie głosek przez dziecko, które potrafi podać pierwszą głoskę, ostatnią i jeśli umienie, to poprośmy o przegłoskowanie całego wyrazu.

Pytania kierowane przez rodzica pomogą dziecku utrwalić i zweryfikować posiadane przez dziecko wiadomości:

- Kiedy zaczyna się wiosna?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jakie znasz wiosenne miesiące?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
- Jakie znacie przysłowie z nazwą obecnego miesiąca? ( spróbuj wyklaskać to przysłowie).

2. Oglądanie z dziećmi filmu edukacyjnego na temat pierwszych zwiastunów wiosny -

Rozmowa z dziećmi na temat filmu:
- O czym był film?
- Po czym poznajemy pierwsze zwiastuny wiosny?

3. Rozmowa na temat jednego ze zwiastunów wiosny – kwiatach. Zapoznanie z wyglądem i nazwami wybranych kwiatów wiosennych.
Pokazanie dzieciom kwiatów, które są symbolem wiosny (nie trzeba drukować, można pokazać na laptopie, telefonie) - narcyz, hiacynt, tulipan, sasanka, przebiśnieg , pierwiosnek, krokus - rozmowa na temat kwiatów, które jako pierwsze pojawiają się na wiosnę. Zwrócenie uwagi dzieci na to, że niektóre z nich są to kwiaty chronione i nie wolno ich zrywać. Przypomnienie dzieciom zasad – jak należy dbać o kwiaty i co jest im potrzebne do życia.

4. Zagadki o ptakach powracających na wiosnę:
Rodzic pokazuje dzieciom obrazki ptaków (można ponownie pokazać obrazek na laptopie, telefonie), które odlatują na zimę i powracają na wiosnę – bocian, skowronek, szpak, kukułka, jaskółka. Dzieci nazywają ptaki, następnie słuchają zagadek na ich temat i wskazują obrazek na którym widnieje rozwiązanie zagadki.

Zagadki:

1. Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, A po nasze żabki przybył aż z Afryki. (bocian)

2. Śpiewa wysoko piosenki do słonka, Głos ma podobny do drżenia dzwonka. (skowronek)

3. Ten ptaszek, choć tak malutki, Wielkie na niebie czyni kółka, A nazywa się ……….. (jaskółka)

4. Siedzi sobie na buku Woła kuku, kuku. (kukułka)

5. Wraca do budki lęgowej na drzewie i czeka z radością na panią szpakową. (szpak)

5. Wesołe Kwiaty- zabawa ruchowa – dzieci przy dowolnej muzyce poruszają się po pokoju.
Rodzic wcześniej ustala z dzieckiem/dziećmi zasady – pokazuje obrazki/ zdjęcia kwiatów, każdy kwiat oznacza inne ćwiczenie gimnastyczne: krokus- dzieci robią 5 pajacyków,  przebiśnieg – dzieci kucają i powoli wznoszą się do góry z uniesionymi rękoma,
tulipan – dzieci stoją na jednej nodze, ręce wzdłuż ciała,
sasanka – robią 6 przysiadów

Bawcie się dobrze Kochani - Życzymy Zdrówka :* Przesyłamy moc uścisków (tulimy)